PÉNZKEZELÉSI SZABÁLYZAT
A Budai Evangélikus Egyházmegye, a Magyarországi Evangélikus Egyház Zsinata által meghozott gazdasági törvény keretei között és szellemében a jelen dokumentumban rögzíti a pénzkezelés kapcsán alkalmazandó eljárás rendjét, határozza meg azokat a feladatokat, feltételeket, melynek keretei között az egyházmegye köteles tevékenykedni és amely biztosítja, hogy a pénzforgalom szabályozott keretek között folyjon, a nyilvántartás naprakészen és ellenőrizhető módon történjen.
A szabályzat magában foglalja:
- a bankszámlán történő pénzkezelés,
- a házipénztárban folyó pénzforgalom szabályait.
I.
Pénzkezelés a bankszámlán
Az egyházmegye pénzforgalmának döntő részét a banknál megnyitott folyószámlán bonyolítja. Így különösen az adó és tb-járulék befizetéseket, de minden egyéb kifizetést is, amelynek jellege az átutalást lehetővé teszi. A bankszámla megnyitásáról a számlavezető bankkal bankszámla-szerződést kell kötni, amely a számlavezetés, a pénzkezelés legfontosabb szabályait tartalmazza. A bankszámla feletti rendelkezés a számlavezető fiók által visszaigazolt aláírás-bejelentő szerint történhet, a bejelentett aláírók: esperes, felügyelő, pénztáros; ezek közül kettő együttes aláírása szükséges: esperes - pénztáros, felügyelő – pénztáros, esperes - felügyelő. Az elektronikusan utalások esetében is ugyanez az alapelv érvényesül, minden pénztáros által elindított utaláshoz szükséges az esperes vagy felügyelő elektronikus aláírása.
Az egyházmegye számlavezető bankja: OTP Bank NyRt.
A pénzforgalmi bankszámla száma: 11702036-20699619
A bankszámlához bankkártya kapcsolódik, használatára jogosult személy az esperes, aki a napi kártyalimit (150.000.-Ft) összegig használhatja a bankkártyát. Az ehhez kapcsolódó bizonylatokkal legalább 30 naponként el kell számolni.
II.
A házipénztár pénzkezelési rendje
A házipénztárban kell kezelni a bankszámláról készpénzfizetés céljára felvett, továbbá a készpénzben a házipénztárba befizetett összegeket. A házipénztárban tartósan a mindenkori készpénzforgalom igényeihez igazodó készpénzkészlet tárolható, ennek limitált összege 150.000.-Ft. Az ezt meghaladó összeget a bankszámlára kell befizetni.
A házipénztár készpénzkészlete a páncélszekrényben tartandó, mely a 1014 Budapest, Táncsics Mihály u. 28. szám alatt található, melynek kulcsát a pénztáros kezeli.
A házipénztárt a pénztáros önállóan, teljes anyagi felelősséggel kezeli és vezeti az alábbi nyilvántartásokat:
- szigorú számadású bizonylatok nyilvántartása
- havi pénztárjelentés
- bankkártya nyilvántartás
- elszámolásra kiadott összegek nyilvántartása
- a nyilvántartásnak alkalmasnak kell lennie az ellenőrzésre.
III.
Utalványozási szabályok
A kiadások utalványozására az egyházmegye jóváhagyott költségirányzatainak keretei között kerülhet sor. Utalványozásra jogosult személyek: esperes, felügyelő.
A házipénztári elszámolásokban szereplő kiadási bizonylatok jogszerűségét az egyházmegye esperese vagy felügyelője minden esetben aláírásával igazolja, ellenőrzi. Az utalványozó és kedvezményezett nem lehet ugyanaz a személy. 100.000 Ft-ot meghaladó összeg kifizetése esetén két utalványozásra jogosult együttes aláírása szükséges.
A költségvetésben nem nevesített összegeknél ill. felmerülő újabb kiadásokkal kapcsolatban a döntési szintek a következők:
- Az Egyházmegye közgyűlése dönt a jelentősebb 1 000 000 Ft feletti beruházások, felújítások, befektetések és egyéb kiadások, illetve kötelezettségvállalások (továbbiakban kiadás) ügyében. Előterjesztő a Presbitérium.
- A Presbitérium dönt a fenti kérdésekben 500 000 – 1 000 000 Ft-ig terjedő összeghatár esetében. Előterjesztő az Elnökség vagy Bizottság
- Az Egyházmegye Elnöksége + Gazdasági Felelős dönt a kisebb anyagi vonzatú ügyekben 200 000 - 500 000 Ft összeghatárig. A Presbitérium utólagos tájékoztatása mellett.
- 50 000 - 200 000 Ft összeghatárig az Egyházmegye Elnöksége dönt
- 50 000 Ft alatti beszerzések ügyében az Elnökség egy tagja dönt.
A szabályzatot a Budai Evangélikus Egyházmegye közgyűlése a 2024. november 6-án tartott közgyűlésén megtárgyalta és elfogadta.